تخم کتان چیست؟

تخم کتان دارای دو نوع طلایی و قهوه ای است که از نظر تغذیه خیلی شبیه به هم هستند. توجه داشته باشید که دانه کتان خوراکی با تخم کتان که برای تغذیه پرندگان استفاده می‌شود، اشتباه گرفته نشود. از دانه کتان برای تغذیه صحیح و تقویت بدن و همچنین تخم کتان برای لاغری که موجب جلوگیری از بیماری‌هایی مثل سرطان، دیابت و مشکلات قلبی عروقی نیز می‌شود. می‌توان استفاده کرد.

تخم کتان

برخی از خواص تخم کتان

 خواص تخم کتان برای کنترل فشار خون

بذر کتان به دلیل توانایی خود در کاهش سطح فشار خون مشهور است. بررسی 15 مطالعه نشان داد که مصرف مکمل با محصولات بذر کتان، از جمله پودر بذر کتان، ممکن است . به طور قابل توجهی سطوح فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد .به ترتیب اعداد بالا و پایین در یک مطالعه این دانه ممکن است به ویژه برای کسانی که سطح فشار خون بالایی دارند موثر باشد. در واقع، یک مطالعه کوچک 12 هفته ای نشان داد که مصرف 4 قاشق غذاخوری (30 گرم) بذر کتان در روز باعث کاهش فشار خون در افراد دارای سطوح بالا می شود.
علاوه بر این، طبق یک بررسی بزرگ از 11 مطالعه، مصرف روزانه بذر کتان برای بیش از 3 ماه ممکن است سطح فشار خون را تا 2 میلی متر جیوه کاهش دهد.در حالی که ممکن است ناچیز به نظر برسد. برخی تحقیقات نشان می دهد که کاهش 2 میلی متر جیوه خطر سکته مغزی و بیماری عروق کرونر قلب را به ترتیب 14 و 6 درصد کاهش می دهد.

ممکن است سطح قند خون شما را تثبیت کند

تخم کتان ممکن است سطح قند خون را تثبیت کند و کنترل قند خون را تقویت کند.بر اساس بررسی 25 مطالعه، دانه کتان کامل ممکن است قند خون را کاهش دهد . از مقاومت به انسولین جلوگیری کند. وضعیتی که توانایی بدن برای تنظیم موثر سطح قند خون را مختل می کند. این اثر کاهش دهنده قند خون ممکن است به دلیل محتوای فیبر محلول این دانه باشد. تحقیقات نشان می دهد که فیبر محلول جذب قند در خون را کند می کند، که ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد.به این ترتیب، بذر کتان ممکن است به خصوص در صورت ابتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد.

 ممکن است به شما در مدیریت وزن کمک کند

چندین مطالعه نشان می دهد که بذر کتان ممکن است به مدیریت وزن کمک کند. یک مطالعه قدیمی نشان داد که نوشیدنی حاوی قرص های فیبر کتان حاوی 2.5 گرم فیبر محلول باعث کاهش احساس گرسنگی و اشتهای کلی می شود.این احتمالاً به این دلیل است که فیبر محلول هضم را کند می کند . احساس سیری را افزایش می دهد. که ممکن است به ویژه برای کاهش وزن سریع مفید باشد.در واقع، یک بررسی بزرگ از 45 مطالعه نشان داد که مصرف مکمل با بذر کتان منجر به کاهش قابل توجه وزن بدن، BMI و چربی شکم می‌شود.
.این گیاه دارویی می‌تواند به بهبود  تولید داخلی و تولید و صنعت ایرانی، به عنوان یکی از محصولات صنعتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *